Rodzaje cellulitu


Wyróżnia się 2 rodzaje cellulitu:

  • Cellulit wodny
  • Cellulit lipidowy

Cellulit wodny związany jest z odkładaniem się wody oraz tłuszczów w ciele kobiety podczas comiesięcznej menstruacji, w celu zgromadzenia ich rezerwy na wypadek ciąży. Skutkuje to tym, że woda oraz tłuszcze przesuwają się w kierunku zewnętrznych warstw skóry oraz tkanki tłuszczowej. Gdy zbliża się koniec cyklu organizm mniej lub bardziej skutecznie stara pozbyć się owego nadmiaru. Cellulit powstaje w przypadku zakłócenia rytmu hormonalnego.

Cellulit lipidowy ma swój początek w głębokich warstwach skóry (skóra właściwa oraz tkanka łączna), gdzie zlokalizowane są komórki tłuszczowe, których rolą jest magazynowanie energii. Owe komórki gromadząc kwasy tłuszczowe i cukry tworzą trójglicerydy. W warunkach prawidłowych po upływnie pewnego czasu trójglicerydy ulegają rozpadowi. W momencie zakłócenia procesu rozpadu, zarówno cukier jak i tłuszcze gromadzone są w komórkach, co skutkuje ich powiększeniem. Komórki te zlokalizowane są w grupach, gdy zaczynają pęcznieć na powierzchni skóry powstają guzki, czyli tworzy się cellulit. Warto wspomnieć, że przy ucisku można odczuwać ból, co spowodowane jest uciskiem na zakończenia nerwowe.

 

Wyodrębnia się również podział, na podstawie oceny palpacyjnej, uwzględniający typ budowy ciała:

  • Postać twarda – jej cechą charakterystyczną jest płaskie ułożenie zmian, a ich przesuwanie obydwa się łatwiej w płaszczyźnie poziomej. Skóra w dotyku jest jędrna z nieco zwiększoną spoistością. Występuje zdecydowanie częściej u aktywnych fizycznie młodych kobiet.
  • Postać wiotka – główną jej cechą jest różnica w proporcji między zanikającą tkanką mięśniową a przybywającą tkanką tłuszczową. Widoczny jest spadek napięcia oraz wiotkość w skórze i mięśniach. Występuje najczęściej u kobiet powyżej 40 toku życia, po odchudzaniu, mało aktywnych fizycznie.
  • Postać obrzękowa – charakteryzuje się tym, że po uciśnięciu utrzymuje się zagłębienie, które stopniowo wypełnia się. Występuje u kobiet, które mają problem z prawidłowym krążeniem obwodowym oraz posiadają skłonność do tworzenia się obrzęków.
  • Postać mieszana – łączy ze sobą cechy powyżej opisanych postaci.