Stopnie rozwoju


W procesie powstawania cellulitu wyróżnia się 4 stadia rozwoju.

  • Pierwsze symptomy można zauważyć najczęściej po zewnętrznej stronie ud. Pierwszy etap rozwoju charakteryzuje się brakiem objawów klinicznych, występującym zastojem żylnym i limfatycznym. W adipocytach zgromadzony zostaje tłuszcz, a włośniczki są rozszerzone. Pierwsze stadium zdiagnozować można za pomocą testu podstawowego – na obszarze skóry, poddanej testowi zauważalne jest zaciemnienie oraz lekkie nierówności. Na tym etapie choroby cellulit można łatwo i szybko wyleczyć.
  • Drugi etap rozwoju wiąże się z obniżeniem przepływu krwi, obrzękiem, który wywołany jest przez nacisk adpiocytów na naczynia krwionośne, przerostem komórek tłuszczowych, rozrostem włókien siateczki oraz widocznym zblednięciem skóry podczas ucisku, spadkiem temperatury oraz elastyczności.
  • W trzecim etapie następuje odkładanie się złogów włókiem oraz substancji podstawowej tkanki łącznej wokół zrazików tłuszczowych, co skutkuje zwłóknieniem tkanki podskórnej. Ponadto tworzą się mikroguzki z adpiocytów oraz następuje nasilenie zaburzeń krążenia.
  • Czwartym i ostatnim etapem rozwoju cellulitu jest zanik struktury zrazikowej tkanki tłuszczowej. Złogi kolagenu zaczynają przekształcać się w twarde guzki, które powodują ucisk na naczynia włosowate oraz włókna nerwowe. Pojawiają się również mikrożylaki i teleangiektazje.